Pluszaki – dlaczego są potrzebne Twojemu maluchowi

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Jest to świetna okazja, aby obdarować kogoś bliskiego, niezależnie od wieku, pluszakiem od serca. Pluszowy Miś stał się symbolem pluszaków, ale obecnie zakupić można wszelakie wzory przytulanek. Pluszaki z księgarni Tania Książka są szczególnie ważne dla niemowląt i młodszych dzieci, niosą bowiem liczne korzyści dla rozwoju młodego umysłu.

Jakie zalety mają pluszaki?

Pluszaki, choć wydają się banalną zabawką, niosą wiele nieocenionych korzyści, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Bliskość i trudne emocje

Świat niemowląt składa się z samych nowości, które czasem mogą wydawać się przerażające. Miękki i przyjemny pluszak może stać się dla malucha prawdziwą ostoją i stałym elementem codzienności. Pluszaki mogą pomóc niemowlakowi zmierzyć się z trudnymi emocjami, czy też przyjmą łzy. To szczególnie ważne, ponieważ dziecko z czasem musi nauczyć się samodzielnego uspokajania  się, bez pomocy mamy czy taty. 

Nauka umiejętności społecznych

Z czasem pluszak przestanie być tylko przytulanką. Stanie się przyjacielem, który będzie uczestniczył w różnych sytuacjach społecznych. Najczęściej między 12 a 18 miesiącem życia dzieci zaczynają używać pluszaków czy lalek do udawania codziennych czynności. Pojawia się wtedy naśladowanie znanych aktywności z użyciem pluszaka, np. ulubiona przytulanka siedzi przy stoliku i pije popołudniową kawę dokładnie tak, jak robią to rodzice.

Rozwój empatii i współczucia

Przypisywanie pluszakom cech ludzkich powoduje rozwój umiejętności współodczuwania i przyjmowania cudzej perspektywy. Małe dzieci traktują swoje przytulanki jako członków rodziny. Uczą się w ten sposób, że o każdego należy zadbać, troszczyć się o jego uczucia, ale również pamiętać o jego potrzebach. W ten sposób malucha ćwiczą też odpowiedzialność za drugą osobę czy stworzenie, co może być dobrym wstępem do nauki dbania o zwierzęta domowe.

Pluszaki jako wielofunkcyjne zabawki

Prawie każdy miał swoją ulubioną przytulankę, którą pamięta do dziś. Towarzyszyła ona zarówno w dobrych, jak i złych chwilach. Pokolenia się zmieniają, ale niektóre zabawki pozostają uniwersalne. Kontynuuj tradycję i podaruj swojemu maluchowi jego pierwszego pluszaka.

About the Author

Related Posts